Blog

23 Haziran 2018

Fiber Optik Kablo Nedir?

Günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz fiber optik kablo nedir? Yapısı ve kullanım alanları nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Hayatımızda iletişimin ne kadar önemli olduğu bir gerçek. Genellikle de bu iletişim bilgisayarlarüzerinden sağlanmaktadır. İletişim ne kadar hızlı olursa bizim için o kadar iyidir. Biz de fiber optik kablo yapısı sayesinde de bu iletişim hızını metal kablolara oranla daha yükseğe çıkarmaktayız.

En genel tanımı ile söyleyecek olursak, fiber optik kablo içerisinde cam bulunan ve içerisinden geçen ışığa kolayca yön verilebilen kablolardır. Fiber optik kablolar, metal kablolar gibi elektromanyetiketkilere maruz kalmaz.

Fiber optik kablo yapısı itibari ile içerisinden ışık geçirir ve ışık ile veri iletimi sağlar. Fiber yapıları pasif ve aktif olmak üzere ikiye ayrılırlar. Pasif olarak adlandırılan yapılar sadece bilgi (sinyal, ışık) iletmek amacı ile kullanılır. Ancak aktif fiberler ise daha farklı amaçlar ve uygulamalarda kullanılmak üzere dizayn edilmişlerdir. Daha kompleks bir iç yapıları vardır.

Fiberler yapılacak olan uygulamaya göre plastik veya silika camdan elde edilebilirler. Telekomünikasyonda kayıplar fazla önemli olmadığı ve bilginin iletilmesi gereken mesafelerin çok uzun olmaması sebebiyle genelde plastik fiberler tercih edilir. Bu fiber çeşidi saf silikadan (cam) elde edilen fiber optiğe göre daha ucuz ve üretimi daha kolay olan bir yapıdır. Bunun sebebi de bu tarz uygulamalarda kullanılan fiberlerin standart olarak üretilmesidir.

 

Post Types, Standard Posts
About admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir